Rezerwacja telefoniczna: 87 567 12 19 lub 887 318 000

Europejskie Dni Dziedzictwa

„Tam, gdzie duch spotyka się z nadrospudzką przestrzenią” – 17-18 września 2016 Europejskie Dni Dziedzictwa na terenie powiatu suwalskiego.

 

Podczas tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, obywających się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”, Powiat Suwalski i Województwo Podlaskie wraz z pozostałymi partnerami, zapraszają na wędrówkę w głąb historii – poczynając od czasów rzymskich do pierwszej połowy XIX wieku. Z okazji roku Henryka Sienkiewicza i 360 rocznicy bitew pod Filipowem i Prostkami (1656 r.) – na dłużej zatrzymamy się jednak w okresie XVII wieku, w czasach potopu szwedzkiego.

 

W sobotę, 17 września od godz. 13:00 w Dowspudzie, na terenie dawnej XIX-wiecznej rezydencji parkowo-pałacowej hrabiego Ludwika Michała Paca, odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń w ramach cyklu „Z wizytą u Paców”:

– pokazy (m.in. przysiółek szlachecki „Pacowa Chata”, pokaz mody z dawnych epok),

– wystawy (m.in. kostiumów i rekwizytów z filmu „Ogniem i mieczem”, starych dokumentów),

– kameralne koncerty w ramach „Pacowej Akademii Cultury – PAC prezentuje”:

  • w kordegardzie koncert pn. „Ogniem i mieczem – śpiewem i lutnią” w wykonaniu zespołu sarmackiej muzyki dawnej „Contra belluM” pod kierunkiem śląskiego barda i lutnisty Michała Wyciślika;
  • pod portykiem pałacu koncert pn. „Pamięci Saszy” mocne dźwięki hard sound zagra zespół „Drah”;

– prezentacje historyczne,

– czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza.

Towarzyszyć im będzie jarmark „U Paca” (m.in. starocie, rękodzieło, lokalne produkty).

 

W niedzielne popołudnie – 18 września – wyruszymy w okolice Filipowa, aby w 360 rocznicę zwiedzić pole bitwy, jaka miała tu miejsce 22 października 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego. Bitwa filipowska została zapamiętana m.in. z powodu ucieczki z rąk wojsk Rzeczypospolitej cennego jeńca – księcia Bogusława Radziwiłła, co w „Potopie” opisał Henryk Sienkiewicz. Podczas wizyty w Filipowie odwiedzimy też odnowiony pomnik i tablicę informacyjną upamiętniające tamte wydarzenia.

 

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jedynie na 18 września (ze względu na limit miejsc) jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia udziału (do 14.09.2016, mail:beata.bordzio@powiat.suwalski.pl).

 

Powiat Suwalski – wydarzenia w ramach EDD 2016 współorganizuje z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach, Archiwum Państwowym w Suwałkach, Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Gminą Filipów, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Filipowie, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów, Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Filipowie,  Zespołem Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, Zakładem Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku. Koordynatorem krajowym EDD jest  Narodowy Instytut Dziedzictwa.

europejskie_dni_dziedzictwa

 

Zapraszamy na EDD – szczegóły w załączonych materiałach.

 

Opracowanie:

B. Chełmicka-Bordzio

Do pobrania:

afisz_edd-b1_2016_www_podlaskie

afisz-program

wafisz-program-page-001contrabellum_2011_wer1

Tags:

Powiązane wydarzenia

Comments are currently closed.

Top